Jestliže si cokoliv poskvrníte asfaltem, nezoufejte – řešení se vždycky najde!

Čím lze vyčistit asfalt?

Někdy se stane – a to obzvlášť v letním období, kdy slunce pálí tak, až se asfalt na silnici a cestách začíná rozpouštět – že si od něj umažeme obuv, oblečení, auto, anebo se od něj ulepí dokonce i naši chlupatí mazlíčkové. Jak si v takových případech počínat a čím asfaltové skvrny, anebo jeho kousky spolehlivě odstranit? Úvodem je třeba zmínit, že vyčištění čehokoliv od asfaltu není vůbec snadné. A je jedno, máte-li předmět umazaný čerstvě, anebo zda na něm skvrna ulpívá již delší dobu.

Nejčastěji se stává, že do rozměklého asfaltu šlápnete a odnesou to vaše boty, a to většinou jak podpatek a podrážka, tak mnohdy i svršek obuvi. Pokud na botách ulpí větší kousek asfaltu, nechte je zchladit a pak zkuste vše, co půjde, odstranit mechanicky, kupříkladu pinzetou nebo tupou stranou nože. Zůstane však ještě skvrna, na kterou zkuste použít vepřové sádlo. Ve většině případů to pomáhá, ale trvá to poměrně dlouho, než tuk zbytky asfaltu rozpustí.

obr. pixabay.com

Stejným způsobem očistíme asfalt z pokožky – nejprve na postižené místo dejte obklad s vysokou vrstvou sádla a později pomalým a jemným třením sádlem a hadříkem pokožku vyčistěte. Pokud dojde ke stříknutí horkého asfaltu na lidskou kůži, nezapomeňte, že pod asfaltovým nánosem bude pokožka spálená, proto postupujte citlivě a opatrně. Při větším zasažení kůže vyhledejte lékaře. Máme však zkušenost, že skvrnu od horkého asfaltu o velikosti 10 cm lze sádlem spolehlivě očistit. Pak je nutné místo dezinfikovat.

Zvířecí srst – na zasaženou oblast naneste pořádnou vrstvu sádla a to nechte působit do druhého dne. Postižené místo bandážujte nebo omotejte obvazem, aby si zvíře sádlo nesetřelo. Druhý den srst pořádně vytřete hadříkem a vymyjte zvířecím šamponem.

Z oblečení, kabelky, karoserie vozidla, apod., se pokuste asfalt rovněž nejprve odstranit nenásilně mechanicky, poté sádlem a zbytek dočistěte benzínem či chemickým rozpouštědlem. Kromě toho se dnes už prodávají speciální přípravky na odstraňování asfaltových skvrn.